batırık
batırık

Batırık

Ocak 31, 2016

İnce bulgur, domates sosu, önceden ince ince doğranmış olan soğanlar, 2 yemek kaşığı biber salçası ve yarım yemek kaşığı kuru naneyi geniş bir kap içinde yoğurulmaya başlanır...

Malzemeler

Domates Sosu

Soğan

Biber Salçası

Kuru Nane

Yer fıstığı, susam

Yeşil nane, maydanoz

Taze soğan

Lahana

Limon

Salatalık

Yeşil biber

Tarif

Batırık iki şekilde yeniyor. ilk versiyon:

İnce bulgur, domates sosu, önceden ince ince doğranmış olan soğanlar, 2 yemek kaşığı biber salçası ve yarım yemek kaşığı kuru naneyi geniş bir kap içinde yoğurulmaya başlanır.

Malzemeler iyice yoğurulduktan, birbirlerine karıştıktan sonra, yer fıstığı ve kavrulmuş susamdan oluşan toz halindeki karışım kap içine ilave edilir.

Yer fıstığı ve susamın kendi yağından dolayı yağ ilavesi yapılmıyor. Biraz yoğurduktan sonra; taze nane, maydanoz, taze soğan ve yeşil biberden oluşan yeşilliklerimiz katılır ve yoğurmaya devam edilir.

İlk hali tadım için hazır. Mercimek köfte gibi sıkıp marul yapraklarının üzerine yerleştirilir.

İkinci versiyonunda ise hazırladığımız karışımın içine biraz daha yeşillik, minik minik doğranmış salatalıklar ve ekstra yeşil biber ilave ediyor ve yoğurmaya devam edilir.

1 litre kadar su ve limon suyu ekleyerek, karıştırılır.

İyice sulandıktan, soğuk çorba kıvamına geldikten sonra ayrıca bir kaba alıp, içerisine önceden doğrayıp haşladığımız lahanaları ekleyip, kaselere servis edilir.

00:00